Ana Sayfa
  Değerlerimiz - İlkelerimiz
  Basında Biz
  Haberler          
 

 
  HAKKIMIZDA
  FAALİYETLERİMİZ
  KATILIMCILIK ve DESTEK
  PROJELER
  ŞUBELER
  İLETİŞİM
 
Kurdî
  Türkçe
  English
    
     
 

Mezopotamya Vakfımız Kuruldu

 
 
 
   

Mezopotamya halklarının ana dillerinde eğitim yapabilecekleri bir üniversitenin kurulmasını hedefleyen Mezopotamya Vakfı’nın kuruluş toplantısı gerçekleşti.

 
 
 
 

 
 
         
   

Mezopotamya halklarının ana dillerinde eğitim yapabilecekleri bir üniversitenin kurulmasını hedefleyen Mezopotamya Vakfı’nın kuruluş toplantısı gerçekleşti.

 
   
     

Mezopotamya halklarının ana dillerinde eğitim yapabilecekleri bir üniversitenin kurulmasını hedefleyen Mezopotamya Vakfı’nın kuruluş toplantısı gerçekleşti. Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen aşama ile ilgili vakfın kuruluşunda yer alan 250 kişi dün Büyükşehir Belediyesine ait Sümerpark resepsiyon salonunda bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Vakıf kurucuları arasında yer alan Sosyolog yazar İsmail Beşikçi, ‘Bilimsel, Özerk Üniversite ve İfade Özgürlüğü’ başlığı altında yaptığı konuşmasında, “Kürtlerin bilime ihtiyacı var, Kürtlerin bunu üretmesi gerekiyor’’ dedi. Beşikçi: Üniversitelerde ifade özgürlüğü yok Sosyolog Yazar İsmail Beşikçi “Bilimsel, Özerk Üniversite ve İfade Özgürlüğü” başlıklı bir konuşma yaptı. 1950’lerde Türkiye’de 3 tane üniversitenin bulunduğunu bugün bu sayının 171’e çıktığını anımsatarak, “Üniversitelerin sayısının çoğalması bilim yönteminin uygulandığını ve yaşama geçtiğini göstermiyor. Eğer ifade özgürlüğü kurumlaşmamışsa gerçek üniversite olması mümkün değil” dedi. İfade özgürlüğünün sadece üniversiteler için değil tüm toplum için gerekli olduğunu belirten Beşikçi, ifade özgürlüğü kurumsallaşmadığı müddetçe akademik özgürlüğün bir anlam ifade edemeyeceğinin altını çizdi. Türkiye’de resmi ideolojinin çok etkili olduğunu ve bilimi, sanatı yönlendirdiğine dikkat çeken Beşikçi, “Bunu kırmak bilimsel bir çabayla mümkün” dedi.

     
     
 
  Twitter   Facebook   Youtube
 
Basında Mezopotamya   Kütüphanemiz   Projelerimiz   Tüzüğümüz   Etkinlik Takvimi
 
 
Desteklerinizle Yaşayan Diller... Bize Ulaşın 0412 229 35 42 Desteklerinizle Yaşayan Kültürler
 

Hakkımızda

 

Faaliyetlerimiz

 

Katılımcılık ve Destek

 
  Vakfa Giden Yol   Eğitimde Mezopotamya   Çoklu Yönetişim ve Katılımcılık  
  Değerlerimiz - İlkelerimiz   Bilimde Mezopotamya   Destekleriniz  
  Misyonumuz - Vizyonumuz   Kültür ve Sanatta Mezopotamya      
  Kurumsal Yapı   Sağlıkta Mezopotamya      
      Ekonomide Mezopotamya